top of page
  • Obrázek autoraLenka

Co vyrazit do Benátek? Tam na sever

Aktualizováno: 19. 9. 2023

Jsou to teprve 3 měsíce a kousek, kdy jsem se vrátila z Budapešti a už mě zase chytla toulavá. Tentokrát se cílovou destinací stal švédský Stockholm, kterému se přezdívá Benátky severu.


Vyhlídka z Mariaberget na část Starého města - Gamla Stan

Ve Švédsku jsem vlastně už jednou byla. Tehdy to byla moje první zahraniční cesta po revoluci. Z dnešního pohledu to byla doba téměř prehistorická. Tenkrát totiž nebyly žádné sociální sítě, digitální fotoaparáty ani mobily, takže vzpomínky na cestu mám ještě v klasickém fotoalbu s takovými pidi fotkami o rozměrech 9 x 13 cm, nevalné kvality. A představte si, nefunguje u nich použití gesta na zvětšení detailu! Jak říkám, je to prostě už dávno, letos neuvěřitelných 31 let!


Byl to tehdy takový mezinárodní kulturní výměnný pobyt, kam jsem odjela se skupinou 10 dětí a 1 vedoucí. Moje role byla juniorská vedoucí. Bylo to skvělé! Jen si z toho už moc nepamatuju! Vybaví se mi jen takové útržky vzpomínek. Jednou z nich byly třeba pípací pokladny, které tam už tehdy skenovaly čárové kódy zboží. Byla jsem z nich úplně paf. Sledovala jsem celý proces zas a znovu a mé nadšení nebralo konce. Dlouho, dlouho jsme čekaly, než k nám dorazily a staly se běžnou součástí našeho života. Dalším velkým zážitkem byl tehdy i Mc Donald's. Nikdy před tím nikdo z nás o téhle značce neslyšel a Švédi to vůbec nechápali. Spolu s vedoucí jsme žasly nad celým konceptem restaurace, bezednými kelímky, dlouhatánskými hranolkami, chutnými hamburgery a hlavně, nad možností dopřát si kečupu, kolik jsme chtěli! Měli tam takový ostrůvek, kde bylo vše na dochucování jídla umístěné a každý si mohl všeho vzít podle libosti ať už to byl cukr, sůl, zmíněný kečup nebo ubrousky. Nevím, jestli se tohle někdy vůbec u nás zavedlo, protože mám pocit, že jakmile je u nás něco bez limitu nebo zadarmo (bezedný kelímek nebo zmíněný kečup), tak prostě bereme a bereme. A tak jsme se většinu našeho pobytu nad vším podivovali a byli nadšení ze spousty pro ně běžných věcí. No a naši švédští přátelé zase žasli nad námi a tím, že to, co doma považují za samozřejmé, může být jinde neexistující.


Od té doby mě to, nevím proč, z nějakého důvodu zpátky do Scandinávie netáhlo. S naším libereckým letním počasím jsem byla raději někde na jihu, ať už jihu Čech, Moravy nebo ideálně u moře. Hlavně, aby tam bylo sluníčko, nepršelo a bylo tepleji než u nás! Až letos začátkem léta mě napadlo zkusit se tam znovu vypravit. Oslovila jsem s nápadem kamarádku, ta souhlasila a tak jsme začaly naši cestu pomalu plánovat.


Letenka a ubytování jsou základ. Od toho se pak vše odvíjí.

Jako první jsme se rozhodly pořídit letenky. Když jsme viděly ceny letů z Prahy, začaly jsme hledat i odlety z jiných letišť a nakonec zvolily polskou Wroclaw a společnost Ryan Air. Letenka byla totiž za poloviční cenu letu z Prahy. Kromě toho jsme viděly další výhody:

  1. Wroclaw je malé letiště, takže není potřeba být tam 2-3 hodiny předem

  2. Do Wroclawi můžeme jet autobusem - z Prahy jezdí přes Liberec několikrát denně společnost Flixbus. Jízdenky je dobré rezervovat co nejdříve, protože s blížícím se datem odjezdu cena jízdenky stoupá. Cena začíná již na 299 Kč za cestu. Nutno doplnit, že cesta autobusem je úplně v pohodě, chybí snad jen obrazovky na sedačkách, na které jsme zvyklí z Regiojetu :-)

  3. Auto můžeme nechat doma a odpadne tak placení parkovného

  4. Při zpáteční cestě si pobyt o 1 noc prodloužíme a bonusem bude návštěva dalšího města, Wroclawi


Při výběru ubytování začínám většinou tak, že se snažím alespoň trochu v daném místě podle mapy zorientovat a ujasnit si, kde jsou hlavní turistická místa, která chci navštívit. K tomu využívám google mapy, různé blogy a především Trip Adviser. Následuje prozkoumání toho, jak dobré je v daném místě vlakové, autobusové či jiné spojení. Mít totiž levné ubytování a pak řešit každý den, jak se dostanu tam, kam chci, není zrovna to, čím si na poznávací dovolené přeji trávit čas.


Stockholm má skvělou síť MHD, kterou tvoří příměstské vlaky, metra, tramvaje, autobusy, ale také trajekty. Takže pokud se rozhodnete, že chcete trochu ušetřit a nevadí vám dojíždění městskou dopravou, můžete vlastně bydlet kdekoliv. Naší podmínkou byla dostupnost metra a snídaně v ceně. Vybraly jsme si nakonec ubytování ve čtvrti s názvem Solna. A jak se následně ukázalo, byla to skvělá volba! Snídaně byly formou švédského stolu, velmi rozmanité a hlavně chutné! No a metro, to jsme měly asi 3 minuty od ubytování!Když se řekne Švédsko ...

Nevím, jak vy, ale já se moc ráda před cestou kamkoliv ladím na dané místo. Zjišťuji si o něm informace na internetu, koukám na fotky a obrázky, nebo lovím v paměti cokoliv typického pro danou zemi nebo město.

Jedna z typických severských staveb. Tuhle uvidíte ve skanzenu. Je to budova pošty

A tak jsem nejprve sama přemítala, co se mi ve spojitosti s touto zemí vybaví. A hnedle naskočila žlutá a modrá, typické severské stavby, polární záře, blonďatí lidé, Vikingové, Nobelova cena, automobilky jako Saab, Volvo a Scania a ze sportů hokej a běh na lyžích. Z hudby hned v hlavě zněly písničky Abby. Jejich hity jako Mamma mia nebo Dancing queen zná snad každý. Zvláště po uvedení filmu Mamma mia! Připomněly se mi ale také skupiny Roxette nebo Europe. Ale švédská je i Pippi dlouhá punčocha, Děti z Bullerbynu nebo Ronja, dcera loupežníka (a s ní potvůrka podivná ). Postupně, jak jsem se nořila do přípravy cesty víc. a víc, narazila jsem ještě na spoustu dalších zajímavostí.


Věděli jste? Švédský je Skype, ale také třeba Spotify. Ten sídlí v úplném centru Stockholmu, kousek od Starého města.

Proces, kdy se plán cesty tvoří, je pro mě velmi poučný, zábavný a kreativní. Někdy ale také náročný a velmi zahlcující. Mám na něm ráda to, že se vždy dozvím spoustu nového a návštěvou daného místa se mi vše pak otiskne do paměti a pocitů. Informace, vizuální vjem a atmosféra. To je kombinace, která na mě funguje :-) Kdyby se takhle učil na gymnáziu zeměpis, to by bylo jedniček!


Na Stockholm jsme měly 5 celých dní a tipů na místa k navštívení spousty. Výběr míst se tedy musel zúžit. Pokud se tam tedy někdy vypravíte, určitě není třeba se bát, že nebudete mít co podnikat, protože i deset dní zvládnete v pohodě! V dalším článku vám představím pár tipů, kam se vypravit.


Kommentare


Jsme ti, kdo řídí a tvoří náš život

Lidé si často myslí, že "mít život ve svých rukou" znamená, že se vše děje podle nás. To je ale nemožné, protože pokud nežijeme úplně izolovaně, jsme v neustálé interakci s dalšími lidmi. To, co ale máme ve své moci, jsou naše reakce na to, co se nám nebo kolem nás děje. S tím se dá pracovat. Chcete vědět jak?

Blog (6).png
bottom of page