top of page
  • Obrázek autoraLenka

Vasa Muzeum

Aktualizováno: 19. 9. 2023

Nejnavštěvovanější muzeum Stockholmu, Švédska a dokonce celé Skandinávie. Tím vším se může pyšnit námořní muzeum Vasa. A pokud se chystáte trávit dovolenou ve Stockholmu, určitě byste jej neměli vynechat!


Vasa muzeum je nejnavštěvovanějším muzeum Stockholmu, Švédska a dokonce celé Scandinávie. Podle informace uvedené na stránkách muzea jej ročně navštíví přibližně 1,5 milion návštěvníků! Ve svých prostorách představuje celosvětově nejlépe dochovanou, téměř úplnou loď, ze 17. století. Zdobí ji spousta vyřezávaných soch a až 98% z nich je původních! Muzeum bylo otevřeno roku 1990 a bylo postaveno speciálně pro tuto loď.


Kde se vzal název Vasa a stavba lodi

Loď si objednal švédský král Gustav II Adolf z rodu Vasa. A po tomto královském rodu loď dostala své jméno. On si vlastně objednal lodě dvě a ty se stavěly najednou. Měly být větší a silnější než lodě předešlé a stát se tak důležitými součástmi švédské námořní flotily. A právě díky požadavku krále na velikost a nezvykle velký počet děl umístěných na lodi, se staly novým typem lodi, se kterým neměli stavitelé zkušenost. Lidé v tehdejší době totiž neznali teoretické výpočty, které by zajistily stabilitu lodi a všechny lodě stavěli na základě předchozích zkušeností. Jakékoliv praxí neprověřené změny byly vždy sázkou do loterie. I toto byl jeden z důvodů, proč se najednou stavěly dvě lodě. Pokud by jedna neprošla testem na vodě, druhou se tak může ještě upravit.Jak se potopila

Po dokončení měla Vasa úctyhodné rozměry: na výšku 52 metrů, na délku 69 metrů a hmotnost 1 200 tun. Onou inovací bylo umístění až 64 těžkých děl na dvou dělových palubách. Tím se ale stala příliš těžkou a nestabilní. Když Vasa 10. srpna roku 1628 vyplula, otevřela posádka všechny střílny, aby z děl vystřelila slavnostní salvu. Když opouštěla přístav zasáhly ji dva poryvy větru. Prvnímu ještě dokázala odolat, ale při druhém se loď naklonila na bok a otevřenými střílnami do ní začala téct voda. Loď se již nedokázala znovu narovnat, získat rovnováhu a velmi rychle se potopila. Stalo se tak pouhých 20 minut po vyplutí. Ze 150 lidí na palubě se naštěstí většina zachránila a to díky výšce lodi, která byla větší než hloubka 20 metrů v místě, kde se potopila.


Ponaučení pro další stavby

Stavitelé se z této události poučili a druhou loď upravili. Kromě nedostatečné balastní zátěže se také ukázalo, že Vasa byla na svou délku příliš úzká. Stačilo druhé lodi přidat pouhý 1 metr do šířky a ta zdárně brázdila moře celých 30 let …


Na dně celých 333 let …

Vasu objevil v roce 1956 soukromý průzkumník Anders Franzén. Loď byla velmi zachovalá a v dobrém stavu. V následujícím roce byly zahájeny záchranné práce. Celý proces je v muzeu popsán a je neskutečně zajímavý. Dozvíte se, že nejprve bylo třeba vykopat s pomocí potápěčů pod lodí lodní tunely, aby pod ní mohli podvléknout lana. Zkuste se teď vrátit zpět do padesátých let a představit si techniku a vybavení tehdejší doby - těžké skafandry a několikahodinovou práci v nich, prostředí neustále zvířeného bahna, kdy téměř nic nevidíte. Muselo to být velmi náročné. Dne 24. dubna 1961 byla loď vyzvednuta na hladinu. A spolu s ní více jak 14 000 volných dřevěných předmětů, mezi kterými bylo 700 vyřezávaných soch. Všechny tyto části bylo nutné nejprve zakonzervovat a teprve pak započalo skládání jednoho obřího puzzle!


Moje zkušenost a dojmy z návštěvy muzea

Návštěva tohoto muzea je opravdu skutečně zážitek! Byla jsem v něm už podruhé. Poprvé v roce 1992, kdy jsem o významu lodi Vasa neměla ponětí a už vůbec jsem netušila, že se jedná o prakticky nově otevřené muzeum. Naši švédští přátelé nám už tehdy ukázali klenot a my jsme o tom neměli ani tušení! Z tehdejší návštěvy si vybavuji, že jsem nejvíce byla fascinována jejími rozměry a nádherou. A také možností prohlédnout si celou loď i s jejími detaily z různých úrovní. Muzeum má totiž několik pater a my tak můžeme loď obdivovat odspodu až po horní palubu.


Při letošní návštěvě jsem z pohledu informací byla připravenější (ono je vše dnes s internetem také daleko jednodušší) a můj dojem byl velmi podobný! Opět mě loď překvapila svými rozměry i majestátností! Muzeum se navíc rozrostlo o nové expozice využívající nejnovější technologie nejenom pro návštěvníka, ale především pro další výzkum, který pak může být prezentován. Díky tomu lze obdivovat barevnou rekonstrukci lodi, dozvědět se zajímavou formou informace z výzkumu nebo z vyzvednutí lodi. Pro mě byly v tomto ohledu asi nejsilnějším zážitkem rekonstruované tváře lidí, kteří tehdy zemřeli.


Fotky vás snad alespoň částečně přenesou do muzea a vy tak budete moci nasát jeho atmosféru.Doporučení na závěr

Pokud vládnete angličtinou, doporučuji využít komentované prohlídky s průvodcem, které jsou několikrát denně. K dispozici je také audio průvodce v mnoha různých jazycích, který naleznete on line (čeština ale chybí). Skvělé na tom je, že vše je zahrnuto v ceně vstupného. Vstupenky je možné zakoupit předem on line.

Na místě jsou k dispozici také úložné skříňky. Počítejte ale s tím, že jsou určeny spíše na menší zavazadla. V chladných měsících do nich můžete odložit bundy. Naplnit své žaludky a dodržet pitný režim můžete v restauraci muzea. "Lahvičkáři" si své lahve na vodu mohou doplnit na jakémkoliv WC vodou z kohoutku. Stockholm má dobrou vodu. A když už jsme u těch toalet. Možná si budete chvíli zvykat na společné :-)


V prostorech je konstantní teplota 18 – 20 stupňů Celsia, což vám v létě může pocitově připadat málo. Přibalte si proto s sebou něco teplého na sebe ať vám není zima.

 

Kolik času zde strávíte: počítejte cca 3-5 hodin. Záleží, zda využijete komentovanou prohlídku (cca 30 minut) a jak moc budete nasávat informace z informačních panelů.


Veškeré další Informace k naplánování vaší návštěvy naleznete na oficiálních stránkách Vasa muzea.

Comentários


Jsme ti, kdo řídí a tvoří náš život

Lidé si často myslí, že "mít život ve svých rukou" znamená, že se vše děje podle nás. To je ale nemožné, protože pokud nežijeme úplně izolovaně, jsme v neustálé interakci s dalšími lidmi. To, co ale máme ve své moci, jsou naše reakce na to, co se nám nebo kolem nás děje. S tím se dá pracovat. Chcete vědět jak?

Blog (6).png
bottom of page